Dom jednorodzinny nad jeziorem

Lokalizacja Wielkopolska, Polska
Rok 2014-2019
Status Zrealizowany
Klient Prywatny
Program Dom dla wielopokoleniowej rodziny
Powierzchnia 285 m2
Zespół Jola Starzak, Dawid Strębicki, Anna Śmierzchalska, Wioleta Bowsza, Maria Kalińska, Luis Gómez Soriano, Paweł Krauska, Joanna Lewańska, Bartosz Bisaga
Tekst Mateusz Nowacki

Projektowaniu domu towarzyszyło założenie, aby w pełni wykorzystać potencjał przepięknego terenu graniczącego z jeziorem i stworzyć przestrzeń, która w harmonijny sposób będzie korespondować z otaczającym krajobrazem. Część publiczną domu tworzą pokój połączony z kuchnią oraz jadalnia, przy której znajduje się ponad pięciometrowej szerokości okno, co pozwoliło uzyskać efekt naturalnej panoramy na zmieniający się zgodnie z porami roku pobliski krajobraz. Natomiast część prywatna składa się z czterech sypialni z wyjściami na zadaszone tarasy: jedną z bezpośrednim dostępem do łazienki dla stałych mieszkańców domu oraz trzy sypialnie gościnne. Oprócz łazienek przylegających do strefy sypialni, w domu znajduje się jeszcze jedna położona bezpośrednio przy korytarzu wejściowym.

 

Ściany domu są murowane, natomiast konstrukcja dachu została wykonana z deskowanego żelbetonu wylewanego na miejscu, dzięki czemu na suficie uzyskano atrakcyjny wizualnie rysunek odbitego drewna. Betonowy dach podtrzymują cienkie stalowe kolumny o przekroju litery H. Na dachu zaprojektowano taras, z którego rozpościera się widok na jezioro i ogród.

 

Podczas projektowania pomyślano również o zapewnieniu funkcjonalnych i ekonomicznych rozwiązań, związanych między innymi z zagadnieniami zużycia energii w budynku. Ogrzewanie budynku zapewnia pompa ciepła woda-woda, z dwoma odwiertami sięgającymi do głębokości 150 m pod ziemią. Ponadto stabilną temperaturę we wnętrzu, bez względu na porę roku, zapewniają grube i dobrze zaizolowane ściany, betonowy dach oraz starannie przemyślana pozycja różnego rodzaju otworów okiennych wyposażonych w trójwarstwowe szyby. Na przykład świetliki w dachu skierowane są w kierunku północnym, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Z kolei dachy nad zewnętrznymi tarasami, osłaniają duże połacie okien przed ostrym słońcem, zapewniając latem cień, a zimą nisko padające promienie słońca mogą wnikać do wnętrza przez duże otwory okienne i przyjemnie je doświetlać oraz dodatkowo ogrzewać. Do wykończenia wnętrz użyto naturalnych materiałów takich jak fornir z orzecha europejskiego, kamień i stare deski z rozebranego pomostu. Dodatkowym elementem dopełniającym atmosferę strefy dziennej jest kominek.