Dziedziniec Urzędu Miasta

Lokalizacja Poznań, Polska
Rok 2015 - 2016
Status Zrealizowany
Klient Miasto Poznań
Program Zestaw mebli miejskich na dziedziniec Urzędu Miasta (20 donic z drzewami i zielenią, 14 mobilnych siedzisk, ławka wokół klombu, poidełko, mgiełka, stacja naprawy rowerów)
Powierzchnia 2.300 m2
Zespół Jola Starzak, Dawid Strębicki, Bartosz Stanik, Maciej Polakowski, Luis Gómez Soriano, Agnieszka Kotschy
Zdjęcia Mateusz Bieniaszczyk, Atelier Starzak Strebicki

Oaza zieleni, uliczna kawiarnia, dom kultury, miejska agora. To nowe wcielenia dziedzińca Urzędu Miasta, który z parkingu dla samochodów przeobraził się w miejsce spotkań dla mieszkańców. Znajdujący się na Starym Mieście dziedziniec UM otrzymał drugie życie: stał się otwartą, wielofunkcyjną przestrzenią publiczną.

 

Plac zagospodarowano rodziną skrojonych na miarę potrzeb różnych grup użytkowników obiektów. Podstawowe elementy stanowią: okrągła duża ławka wokół istniejącego klombu oraz mobilne siedziska, które można dostawiać do donic oraz komponować w amfiteatralny układ z podium. Służą one także do leżenia lub siedzenia w układzie kaskadowym odpowiadającym schematowi widowni w teatrze.

 

Wszystkie obiekty umieszczono pośród zasadzonych w donicach drzew, roślinności i wysokich traw, co nadaje temu wnętrzu urbanistycznemu kameralny i intymny charakter.