Dziedziniec Urzędu Miasta

Lokalizacja Poznań, Polska
Rok 2015 - 2019
Status Zrealizowany
Klient Miasto Poznań
Program Zestaw mebli miejskich na dziedziniec Urzędu Miasta (20 donic z drzewami i zielenią, 14 mobilnych siedzisk, 2 ławki wokół klombów, 10 stojaków reklamowych, poidełko, mgiełka, stacja naprawy rowerów)
Powierzchnia 2.300 m2
Zespół Jola Starzak, Dawid Strębicki, Bartosz Stanik, Maciej Polakowski, Luis Gómez Soriano, Agnieszka Kotschy
Zdjęcia Mateusz Bieniaszczyk, Danil Daneliuk, Atelier Starzak Strebicki

Oaza zieleni, uliczna kawiarnia, dom kultury, miejska agora. To nowe wcielenia dziedzińca Urzędu Miasta w Poznaniu, który z parkingu dla samochodów przeobraził się w miejsce spotkań dla mieszkańców. Znajdujący się na Starym Mieście dziedziniec otrzymał drugie życie: stał się otwartą, wielofunkcyjną przestrzenią publiczną.

 

Plac zagospodarowano rodziną drewnianych obiektów skrojonych na miarę potrzeb różnych grup użytkowników. Podstawowe elementy stanowią: dwie okrągłe duże ławki wokół istniejących klombów oraz czternaście mobilnych siedzisk i dwadzieścia całorocznych donic z zielenią. Mobilne siedziska można dostawiać do donic lub ustawiać w amfiteatralny układ – kształt koła z podium w centralnej jego części. Służą one także do leżenia lub siedzenia w układzie kaskadowym odpowiadającym schematowi widowni w teatrze.

 

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców zarówno siedziska jak i donice można zaaranżować tak, aby stworzyć miejsce na letnie atrakcje kulturalne i tym samym ożywić przestrzeń. W zależności od konfiguracji elementów, przestrzeń może sprzyjać interakcjom między ludźmi i pełnić funkcję miejskiej agory albo stać się azylem dla osób potrzebujących odpoczynku od zgiełku miasta.

 

Wszystkie obiekty umieszczono pośród zasadzonych w donicach drzew, bylin i wysokich traw, co nadaje temu wnętrzu urbanistycznemu kameralny i intymny charakter. Szata roślinna została skomponowana w taki sposób, aby okres kwitnienia poszczególnych gatunków roślin występował o różnych porach roku. W rezultacie od początku maja, aż do końca października przestrzeń dziedzińca Urzędu Miasta jest wizualnie wzbogacona wielobarwną roślinnością, która jednocześnie zapewnia odrobinę cienia w tej często intensywnie nasłonecznionej przestrzeni.

 

W 2019 roku projekt został rozszerzony o specjalnie zaprojektowany system wystawienniczy, który dzięki swojej mobilności oraz możliwości łączenia elementów, pozwala na aranżację wystaw na płycie dziedzińca w dowolnym układzie. W tym czasie dodano również okrągłą ławkę dookoła skupiska istniejących już wcześniej drzew.