Konstelacje

Lokalizacja Bruksela, Belgia
Rok 2016
Status Konkurs zamknięty, I nagroda, zrealizowany
Program 100 krzeseł, 10 stołów i 50 donic z roślinami w przestrzeni Esplanade Solidarność 1980 przed wejściem do Parlamentu Europejskiego
Zespół Jola Starzak, Dawid Strębicki, Luis Gómez Soriano, Bartosz Bisaga, Joanna Lewańska, Dominika Lis
We współpracy z City3, Bruksela, Belgia i Laura Muyldermans, Bruksela, Belgia
Zdjęcia Julie Guiches © European Union 2016

W maju 2016 zespół: Atelier Starzak Strebicki + City3 + Laura Muyldermans podpisał kontrakt na tymczasowe zaaranżowanie meblami miejskimi oraz zielenią przestrzeni Esplanade Solidarność 1980 przed wejściem do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. 

 

Zespół: Atelier Starzak Strebicki + City3 + Laura Muyldermans opracowało i wdrożyło projekt, na który składa się 100 krzeseł, 10 stołów i 50 donic z roślinami, które są rozmieszczone w różnych konfiguracjach. Od lipca 2016 roku do sierpnia 2017 roku „Konstelacje" zostaną poddane obserwacjom i badaniom, jakie interakcje zachodzą pomiędzy różnymi typami użytkowników w wykreowanej przestrzeni.

 

Plac Esplanande Solidarność 1980 wraz z agorą Simone Veil pośrodku, łączy budynki Place du Luxemborg i dworca kolejowego Bruksela-Luksemburg, wpisując się zarazem w metropolitarny charakter przestrzeni wokół Parlamentu Europejskiego. „Konstelacje” to projekt ożywienia placu i stworzenia przyjaznej przestrzeni publicznej, w której można poczytać książkę, zjeść kanapkę lub po prostu spędzić czas. Architekci stworzyli tymczasowe aranżacje mebli miejskich oraz zieleni, mając na celu zbadanie (w okresie: maj 2016 — sierpień 2017) interakcji zachodzących pomiędzy różnymi typami użytkowników w tej przestrzeni. Dodatkowo, przewidziano różne scenariusze rozmieszczenia obiektów: w grupach, w okręgach i wzdłuż naturalnie rysujących się w przestrzeni linii. Ważnym elementem było zaprojektowanie punktów połączeń między obiektami. W efekcie, na „Konstelacje” składa się 100 krzeseł, 10 stołów i 50 donic z roślinami usytuowanych w różnych konfiguracjach.