Projekt nowego budynku na Kampusie Haspel, siedziby Wydziału Architektury
i Budownictwa Lądowego Bergische Universität w Wuppertal

Lokalizacja Wuppertal, Niemcy
Rok 2021
Status Konkurs zamknięty
Klient Bergische Universität Wuppertal
Program Nowy budynek uniwersytecki na Kampusie Haspel, usytuowany przy rzece Wupper
Powierzchnia 6.470 m2
Zespół Jola Starzak, Dawid Strębicki, Bárbara Nila Cañedo,
Ada Kocieniewska, Maksymilian Bernady

Głównym celem projektu było stworzenie na kampusie Haspel nowego, wielofunkcyjnego i przyjaznego dla użytkowników budynku, który łączy w sobie funkcjonalność i ideę zrównoważonego rozwoju. Zwarta bryła, wykonana w dużym stopniu z elementów prefabrykowanych oraz zadaszone tarasy wokół budynku zapewniają niskie koszty produkcji i przyszłego utrzymania obiektu, tworząc jednocześnie strukturę o wyrazistej tożsamości. 

Budynek podzielony jest na trzy strefy, z których środkowa służy jako wspólna, wielofunkcyjna „agora”, doświetlona przeszklonym dachem i mieszcząca windy oraz przestrzenne schody. Nadaje ona przestrzeniom komunikacyjnym budynku dodatkowe znaczenie jako wartościowy, półpubliczny obszar o wielu możliwościach wykorzystania. Natomiast kwadratowy rzut budynku pozwala na zorganizowanie funkcji wzdłuż fasady, dostarczając do wszystkich wnętrz naturalne światło.

Rozmieszczenie poszczególnych funkcji budynku jest uzależnione od stopnia ich dostępności: im wyższe piętro, tym bardziej prywatne funkcje znajdują się na nim. Główne wejście do budynku prowadzi bezpośrednio do „agory”. Parter to przede wszystkim przestrzeń wystawiennicza i warsztatowa. Na pierwszym piętrze znajduje się biblioteka i duża sala wykładowa. Pomieszczenia o bardziej ograniczonym dostępie, takie jak laboratoria i biura, zlokalizowane są na drugim i trzecim piętrze. Funkcje na parterze, w tym sale warsztatowe, są połączone z przyległą do nich przestrzenią zewnętrzną. Część wystawienniczą zorientowano na nowy plac, który zależnie od potrzeb może stanowić jej przedłużenie. Na kolejnych kondygnacjach zadbano o zapewnienie użytkownikom zróżnicowanych widoków. Usytuowane w kierunku południowo-wschodnim okna biblioteki wychodzą na plac, natomiast z sali wykładowej widoczna jest rzeka Wupper i wisząca nad nią kolejka linowa. Rozległą panoramę otoczenia można również podziwiać z okien biur i laboratoriów. Dzięki zwartej formie, nowy budynek ma bardzo korzystny stosunek powierzchni użytkowej w relacji do kubatury. Zarówno zimą, jak i w lecie zapewniony jest wysoki poziom efektywności energetycznej przy zachowaniu optymalnego komfortu użytkowników, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji obiektu.