Plan urbanistyczny dla centrum Heverlee

Lokalizacja Heverlee, Belgia
Rok 2018 - 2019
Status Konkurs zamknięty, 2 miejsce
Klient Miasto Leuven
Program Plan urbanistyczny dla centrum Heverlee, obejmujący m.in. teren wokół byłego ratusza, park, obiekty klubu tenisowego, parking dla stadionu OHL
Powierzchnia 16.2 ha
Team Jola Starzak, Dawid Strębicki, Anastasiia Oksiukovska, Natalia Álvarez Alonso, Anna Śmierzchalska
We współpracy z  Atelier Arne Deruyter, Transport & Mobility Leuven NV, IDEA Consult, Jan de Moffarts Architecten, Osmos Network

W ramach konkursu organizowanego przez belgijskie miasto Leuven przygotowaliśmy plan urbanistyczny dla centrum dzielnicy Heverlee, który obejmował m.in. projekt zagospodarowania byłego budynku ratusza oraz terenów sportowo-rekreacyjnych (obiektów klubu tenisowego, parkingu i parku). Zgodnie z prowadzoną przez miasto zieloną polityką rozwoju zależało nam na uspokojeniu ruchu samochodowego i wprowadzeniu ograniczenia prędkości do 30 km/h i podłączeniu nowych ścieżek rowerowych w dzielnicy pod główną pętlę rowerową w Leuven. Dodaliśmy zieleń oraz zdecydowaliśmy się na utworzenie płaskich i znajdujących się na takim samym poziomie powierzchni, aby w pełni wydobyć potencjał przestrzeni przyjaznej dla pieszych i rowerzystów. Dzięki temu, że rdzeń mieszkalny dzielnicy charakteryzuje się zwartością i niewielkimi odległości pomiędzy głównymi obszarami życia publicznego Heverlee, wszystkie rozwiązania w projekcie zakładały założenie o połączeniu centralnych funkcji miejskich (przestrzennych, kulturowych, społecznych) w celu uzyskania ich trwałej adaptacji.

Rewitalizację budynku starego ratusza oparliśmy na wykorzystaniu jego największych atutów, czyli centralnej lokalizacji oraz jej dostępności wyróżniającej się prospołecznym i publicznym charakterem.  Nie chcieliśmy rezygnować z jego społecznej użyteczności, lecz przeciwnie, podkreślić, że jego odnowienie i zaadaptowanie na lokalne centrum kultury mogłaby przynieść miastotwórczą i kulturotwórczą wartość dla mieszkanek i mieszkańców Heverlee. Dlatego w projekcie uwzględniliśmy konieczność wyremontowania budynku i przekształcenia w taki sposób, aby spełniał współczesne standardy. Z racji tego zaproponowaliśmy likwidację schodów, które ograniczały dostępność dla osób z trudnościami w poruszaniu się i dodaliśmy półpiętro z bezpośrednim wejściem z przylegającego placu. Publiczną wartość przestrzeni wokół ratusza wzmocniliśmy za sprawą postawienia trzech pawilonów tworzących nową miejską agorę dla spotkań. Każde z nowo utworzonych miejsc spełnia wyznaczoną funkcję (m.in. kawiarnianą, akademia muzyczna, przestrzeń warsztatowa) jednak zachodzi pomiędzy nimi dynamiczne przejście odpowiedzialne za wzajemne wchodzenie w relacje i całościowe uzupełnianie się, co odpowiada codziennym rytmom miejskiej aktywności. Na tyłach budynku starego ratusza zaplanowaliśmy stworzenie dodatkowej przestrzeni z niskimi schodkami, dzięki czemu Heverlee zyskał kolejne miejskie forum, które nie tylko sprawdza się jako miejsce odpoczynku i relaksu, ale również doskonale nadaje się na publiczną prezentację przedstawień teatralnych. Przednia część dziedzińca została zaaranżowana w sposób przyciągający spacerowiczów do chwilowego przystanku na odpoczynek, lecz jednocześnie uwzględniono konieczność zagwarantowania przestrzeni na odbywający się raz w tygodniu targ. Dlatego zdecydowaliśmy się na wykorzystanie pół utwardzonych i pół zielonych chodników, które zapewniają trwałość i dostępność dla wszystkich użytkowników.

Zgodnie z proekologiczną polityką miejską realizowaną przez władze Leuven zaproponowaliśmy przeprojektowanie dotychczasowych obiektów sportowo-rekreacyjnych znajdujących się w pobliżu parku i rzeki Dijle. Naszym priorytetem było rozpoczęcia procesu przywrócenia obszaru do naturalnego ekosystemu, a co się z tym wiąże, maksymalizacją korzyści zespolenia planowanych działań przestrzennych z zielonym terenem wzdłuż rzeki. Zgodnie z powyższą ideą zaplanowaliśmy kompleksową reorganizację struktury łączącej korty tenisowe i parking. Zlikwidowaliśmy plac parkingowy i przenieśliśmy dotychczasowe boiska sportowe do wielofunkcyjnego i przyjaznemu środowisku kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Na dwóch piętrach obiektu sportowego przewidzieliśmy przestrzenie do gry w tenisa, natomiast na poziomie zerowym założyliśmy stworzenie czterystu miejsc parkingowych. Te ostatnie, za sprawą łatwo demontowalnych platform, mogą w przyszłości zostać przekształcone w nową przestrzeń publiczną. Elewację budynków pokryliśmy siatką z rosnącymi zielonymi pnączami, przez co budynek w naturalny sposób uzyskał harmonię z otaczającym krajobrazem. Aby w jeszcze lepszy sposób zintegrować teren sportowo-rekreacyjny z zieloną całością obszaru wzdłuż Dijle postanowiliśmy zaprojektować nowy park stanowiący rozszerzenie naturalnego parku i przybliżający rzekę do publicznej przestrzeni miasta. Dzięki temu mieszkanki i mieszkańcy zyskali nowe miejsce do wspólnych spotkań i aktywności.