Kindervilla Bayreuth

Lokalizacja Bayreuth, Niemcy
Rok 2020 - 2021
Status Konkurs zamknięty
Klient Bawarski Czerwony Krzyż
Program Przedszkole, żłobek
Powierzchnia 2.514 m2
Zespół Jola Starzak, Dawid Strębicki, Barbara Tamborska, Julia Władysiak, Magdalena Talarczyk

Willa mieszcząca przedszkole, żłobek i świetlicę została rozbudowana o nową część, kubaturowo zbliżoną do istniejącego budynku. Od strony wejściowej, fasada nowej bryły została cofnięta względem willi, wysuwając na pierwszy plan uporządkowaną historyczną elewację. Od południa natomiast, tarasy dobudowanej części stopniowo zagłębiają się w kierunku ogrodu. Główne wejście z rampą prowadzącą do budynku zlokalizowano od strony północnej.

 

Aby umożliwić łatwą komunikację pomiędzy budynkami, wysokości kondygnacji obu części zostały do siebie dopasowane. Podobieństwo występuje także w rzutach budynków, wzorując plan dobudowy na przejrzystym i symetrycznym układzie historycznej willi. Funkcje w obu budynkach są połączone dwiema klatkami schodowymi i windą, niwelującą bariery w dostępie do pomieszczeń. W nowym budynku na parterze zlokalizowano jadalnię i salę wielofunkcyjną, z myślą o organizacji wydarzeń zarówno wewnętrznych, jak i niezależnych od ośrodka, poza regularnymi godzinami jego funkcjonowania. Duża przestrzeń centralna parteru oferuje miejsce na wystawę prac dzieci i staje się zachęcającym miejscem spotkań dla wszystkich użytkowników. Świetlica znajduje się na pierwszym piętrze, a najwyższą kondygnację przeznaczono na salę do pracy i terapii.

 

Fasadę nowego budynku wykonano z jasnej cegły, nawiązując do koloru elewacji historycznej willi. Ze względu na ogród, będący miejscem integracji zabawy z naturą, nową bryłę usytuowano w sposób zachowujący większość istniejących drzew jako walorów zewnętrznej przestrzeni.