Pergola

Lokalizacja Poznań, Polska
Rok 2018 - 2021
Status Zrealizowany
Klient Prywatny
Program

Nowe pergole nad tarasem i podjazdem przy domu jednorodzinnym

Powierzchnia 96 m2
Zespół Jola Starzak, Dawid Strębicki, Bartosz Bisaga
Zdjęcia Danil Daneliuk

Dwa zadaszenia dodane do parterowego domu z lat 60. stanowią przedłużenie jego tarasu i strefy rekreacyjnej oraz gospodarczej.

 

Altanka frontowa jest podzielona na część wyższą, opartą na dachu istniejącego domu, z wejściem do domu i miejscem postojowym dla rowerów oraz niższą, z zadaszeniem dla samochodu. Obie części rozdziela porośnięty zielenią niski płot, zapewniający prywatność domownikom. Do domu, ogrodu oraz miejsca składowania odpadów prowadzi kamienna ścieżka. Altanka znajdująca się na tyłach domu chroni przed deszczem i zapewnia cień w części rekreacyjnej, otwierającej się na ogród.

 

Obie konstrukcje są ażurowe, wykonane z drewna oraz częściowo z elementów stalowych. Otwarte części dachu pokrywa roślinność, pnąca się po drewnianych belkach oraz po stalowych kolumnach. Oprócz dachówek ceramicznych, wykorzystano także transparentne, umożliwiające wnikanie naturalnego światła do przestrzeni zadaszonej.

 

O dostęp do światła dziennego zadbano również we wnętrzu domu. Nad przestrzenią niskiej kuchni powstał w dachu duży świetlik, obłożony od środka pigmentowaną białą sklejką brzozową. Skierowany na północ, zapewnia naturalne doświetlenie wnętrza i bezpośredni widok na niebo, nie nagrzewając przy tym pomieszczenia.