Koncepcja hybrydowego budynku wielofunkcyjnego

Lokalizacja Sindelfingen, Niemcy
Rok 2022
Status Konkurs zamknięty
Klient Stadt Sindelfingen, IBA'27 GmbH
Program

Centrum kultury z salą koncertową i zielonym dziedzińcem, lokale biurowe i mieszkania

Powierzchnia 11.270 m2
Zespół Jola Starzak, Dawid Strębicki, Ewa Loos, Agnieszka Grzemska, Olga Strzałkowska
We współpracy z

Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak

 

Nowy, wielofunkcyjny budynek oferuje eleganckie i przyjazne użytkownikom rozwiązania, jak i - w kontekście założeń - odpowiedź na pytanie, jak chcielibyśmy żyć i mieszkać w przyszłości. Jako część Międzynarodowej Wystawy IBA’27 w obszarze Stuttgartu, proponowany projekt powstaje na bazie idei łączenia różnych funkcji w celu zapewnienia trwałości, odporności i zredukowania odległości w skali miasta.

 

Nowy budynek znajduje się na południowej granicy starego miasta Sindelfingen ze strefą ruchu pieszego, przez co przyjmuje rolę swojego rodzaju łącznika w strukturze centrum miasta. Zaokrąglona wschodnia elewacja tworzy zapraszającą strefę wejściową do starego miasta, podczas gdy projektowane przestrzenie w północno-wschodniej i północno-zachodniej części działki tworzą przestrzenie otwarte na miasto, łącząc je z miejskim centrum kultury na parterze budynku. Nowe przestrzenie ponadto przyczyniają się do tworzenia przyjaznej atmosfery w mieście, wprowadzając meble i zieleń, zachęcające odwiedzających do spędzania tam czasu i utworzenia relacji użytkowników z nowym miejscem. Dostępny publicznie parter budynku położony jest na poziomie ulicy, dzięki czemu wnętrze i zewnętrze są ze sobą w płynny sposób połączone. Parter pełni funkcje użyteczności publicznej, takie jak wcześniej wspomniane centrum kultury, sklepy, przestrzenie wystawowe czy warsztaty. Na pierwszym piętrze znajdują się biura i niewielka część centrum kulturowego. Na wyższych kondygnacjach umieszczone są mieszkania i tarasy.

 

Kaskadowa forma tworzy nowy punkt rozpoznawczy w przestrzeni miejskiej oraz dodaje charakteru i tożsamości okolicy. Ponadto, schodkowy układ zapewnia funkcjonalne korzyści mieszkaniom na wyższych piętrach. Pokoje mogą być optymalnie doświetlone, a każda jednostka mieszkalna ma swój własny, przestrzenny, zielony taras. Modułowa, regularna struktura pozwala na zastosowanie urozmaiconych typologii, rozmiarów i formatów mieszkań, takich mieszkania złączone w klastry, małe studia również do użytku tymczasowego, tradycyjne kilkupokojowe mieszkania itd. W projekcie zaproponowane jest około 70 mieszkań, każde wyposażone w swój własny taras i miejsce w parkingu podziemnym.

 

Celem koncepcji otwartej przestrzeni jest utworzenie zrównoważonego, zielonego środowiska, które jednocześnie komplementuje funkcje parteru, jak i integruje się z istniejąca już tkanką miejską. Woda stanowi tutaj istotny element krajobrazu - projektowane jest przywrócenie na powierzchnię rzeki Schwippe (która obecnie płynie pod ziemią) i stworzenie z niej elementu kompozycyjnego okalającego nową przestrzeń publiczną. Projektowane są również nowe drzewa wokół budynku, jak i grupy drzew, krzewów i innych roślin oraz ogrodów deszczowych na zielonym placu we wschodniej części działki w celu retencji wody w maksymalnie zrównoważony sposób. Zieleń na placu zapewnia przestrzeń wypoczynkową, minimalizuje zjawisko miejskiej wyspy ciepła, zatrzymuje wodę deszczową i stanowi schronienie dla lokalnej fauny. Zielone dachy (tarasy) mają na celu poprawienie jakości mikroklimatu w intensywnie zabudowanym obszarze. Cały teren opracowania jest w pełni dostępny dla pieszych i rowerzystów poprzez sieć ścieżek i skwerów meandrujących dookoła budynku i w przestrzeniach zielonych. Przeprojektowana Mercedesstraße (na wschodniej granicy działki) zapewnia komfortowy pas ruchu dla pieszych prowadzący od pobliskiego dworca, przez projektowany zielony plac, w kierunku starego miasta.

 

Proponowanym materiałem dla konstrukcji i fasady jest w dużej mierze drewno - nie tylko ze względu na środowisko, klimat i estetykę: drewniana konstrukcja wyróżnia się również dużą możliwością prefabrykacji oraz krótkim czasem montażu. Prosta i regularna struktura projektowanego budynku oparta na siatce również sprzyja temu rozwiązaniu konstrukcyjnemu. Zmiany w układzie przestrzennym mogą zostać zastosowane w prosty sposób, bez naruszania charakteru budynku. Na części zielonych dachów ekstensywnych znajdują się przestrzenie przewidziane na panele fotowoltaiczne.