Przebudowa Sali Zielonej w Przedszkolu nr 112 „Mali Przyrodnicy” ul. Osinowa 14A Poznań

Lokalizacja

Poznań, Polska

Rok

2019

Status

Projekt koncepcyjny modernizacji i aranżacji wnętrza budynku

Klient

Urząd Miasta Poznania, Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta

Program

Ogród zimowy o charakterze edukacyjno-zabawowym

Powierzchnia

100 m2

Zespół

Jola Starzak, Dawid Strębicki, Zuzana Končelová

Koncepcja projektu zakłada odtworzenie przedszkolnego ogrodu zimowego - tzw. „Sali Zielonej” w budynku dawnej mini-palmiarni w Przedszkolu nr 112. Odnowiona Sala Zielona ma stanowić alternatywną przestrzeń edukacyjno-zabawową pośród zieleni - szczególnie w okresie jesiennozimowym, kiedy jakość powietrza w Poznaniu nie pozwala na dłuższe przebywanie dzieci na zewnątrz z uwagi na obecność smogu. Główną grupę docelową projektu stanowią dzieci przedszkolne i szkolne z okolicznych placówek oświatowo-wychowawczych, ich rodzice i opiekunowie oraz kadra Przedszkola nr 112. Ponadto Sala może częściowo służyć mieszkańcom Dębca.

 

Pomieszczenie, w którym planowane jest przywrócenie funkcji ogrodu zimowego zlokalizowane jest w zachodnim skrzydle budynku Przedszkola nr 112 i posiada dwa niezależne wejścia - od frontu i od strony ogrodu. Dużym atutem tego wnętrza jest wysokość stwarzająca szerokie możliwości aranżacyjne, a wartością wystroju wnętrza są mozaiki na ścianach, pochodzące z czasów powstania budynku - z lat 60-tych. Koncepcja projektu zakłada gruntowny remont sali oraz częściową zmianę organizacji funkcji i podziału pomieszczeń.

 

Najważniejszym i jedynym stałym elementem wnętrza jest wielofunkcyjna konstrukcja, która służy do stawiania i zawieszania roślin, ale również mieści w sobie schody prowadzące na antresolę. Pod schodami znajduje się przestrzeń parapetu - długiej i szerokiej ławki, pod którą można schować mobilne siedziska i szuflady. Dzięki temu przestrzeń sali jest pusta (we wnętrzu stoją jedynie niecki z roślinami i wodą) i ma wielofunkcyjny charakter, pozwalający na organizowanie aktywności o bardzo zróżnicowanym charakterze.

 

Nowym elementem wnętrza jest antresola, która nie tylko powiększa przestrzeń Sali Zielonej, ale też umożliwia obserwowanie roślin z nowej perspektywy. Antresola może być wykorzystywana do spokojniejszych aktywności, takich jak czytanie, relaksowanie się lub spanie. Na poziomie antresoli, w elewacji południowej znajduje się także nowe okno, doświetlające dodatkowo wnętrze i umożliwiające obserwowanie ogrodu przedszkolnego.

W celu połączenia wnętrza sali z ogrodem przedszkolnym, w elewacji wschodniej zaprojektowane zostały duże drzwi, które w ciepłych miesiącach mogą być otwierane i w ten sposób przestrzeń ogrodu i wnętrza Sali Zielonej będą mogły wzajemnie się przenikać