Wielofunkcyjna Altanka

Lokalizacja Poznań, Poland
Rok 2018 - 2021
Status Zrealizowany
Klient Prywatny
Program Nowa altanka dla rowerów i koszy na odpady na miejskim podwórku
Powierzchnia 46 m2
Zespół Jola Starzak, Dawid Strębicki, Luis Gómez Soriano, Bartosz Bisaga, Oliwia Tatara
Zdjęcia Danil Daneliuk

Zadaniem altanki na podwórku między kamienicami jest zadaszenie parkingu rowerowego oraz zasłonięcie pojemników na odpady. Ważnym aspektem podczas projektowania bryły obiektu było wkomponowanie jej w kameralne i zielone podwórko, dbając o zachowanie jak największej powierzchni dostępnej dla mieszkańców oraz poszanowanie rosnących roślin.

 

Ze względu na trapezowy kształt połaci dachu część rowerowa jest wyższa i bardziej otwarta, natomiast część na odpady jest niższa.

 

Oprócz klasycznych jednośladów pod wiatą (poniżej dobudowanych do niej stopni) mieszkańcy mogą również schować dwa rowery cargo.

 

Stopnie pełnią w przestrzeni podwórka funkcję trybuny - wielopoziomowego siedziska lub mogą także być używane jako plac zabaw; w ich najniższym stopniu znajdują się skrzynie na zabawki.

 

Strefy wiaty rozdzielono ażurowymi ściankami z wertykalnie ułożonych desek modrzewiowych, wspieranych przez elementy stalowe. Dominującym materiałem w konstrukcji jest drewno.

 

Pokrycie dachu stanowią dachówki ceramiczne oraz transparentne, wpuszczające naturalne światło do wnętrza zadaszonej przestrzeni.