Przedszkole i świetlica dla dzieci i młodzieży w Dilbeek

Lokalizacja Dilbeek, Belgia
Rok 2016 - 2023
Status Konkurs zamknięty, I nagroda, zrealizowany
Klient Gemeente Dilbeek
Program 8 sal lekcyjnych z zapleczem, sala gimnastyczna, stołówka, świetlica, sale wielofunkcyjne, biura dla nauczycieli oraz projekt zagospodarowania terenu i placów zabaw
Powierzchnia 2250 m2
Zespół Jola Starzak, Dawid Strębicki, Bartosz Bisaga, Joanna Lewańska, Dominika Lis, Luis Gómez Soriano
We współpracy z

Carton123 architecten, Bruksela, Belgia, Natural Born Architects, Bruksela, Belgia; Nad tym projektem wspólnie pracujemy jako: TV Team Begijnenborre

Zdjęcia

Stijn Bollaert, Iwein De Keyzer, Jordy van Osselaer

 

Najważniejszymi założeniami projektu przedszkola i świetlicy w belgijskiej miejscowości Dilbeek, pod Brukselą, była realizacja budynku bez wycięcia jakiegokolwiek drzewa i wpisanie nowej architektury w okoliczny krajobraz. Bryła budynku ma owalny kształt i wewnętrzne patio. Wpisuje się ona w układ istniejących drzew, a dzięki dużym oknom z sal przedszkolnych, stołówki, sali gimnastycznej oraz korytarza, można obserwować zmieniające się wraz z porami roku piękno otaczającej budynek przyrody. To właśnie drzewa stały się przewodnikiem w pracy nad kształtem bryły i organizacją przestrzenną całości założenia. W tym projekcie architektura stanowi tło dla zieleni. 

 

Meandrująca między drzewami bryła przedszkola, możliwie oddalona od sąsiednich działek tworzy spokojny, zielony azyl dla wszystkich użytkowników. Drzewa regulują także nasłonecznienie wnętrza i stanowią naturalną barierę pomiędzy dwoma skrzydłami budynku – przedszkolem i czynną po godzinach jego otwarcia świetlicą. Obie funkcje są połączone ze sobą zewnętrznym zadaszeniem. Układ funkcjonalny wnętrza jest prosty i pozwala na spacerowanie po budynku korytarzem okalającym patio. Wzdłuż tej osi usytuowane są wszystkie funkcje w budynku. Bezpośrednio przy zadaszonym wejściu, od strony ulicy, znajduje się sala sportowa oraz stołówka. To umożliwia ich używanie niezależnie od godzin funkcjonowania przedszkola. Natomiast sale przedszkolne oraz świetlica umieszone są w bardziej intymnej części obiektu. 

 

Korytarz wokół patio pełni nie tylko funkcję komunikacyjną, ale jest również przestrzenią do zabawy i nieformalnych spotkań. Ściana oddzielająca przestrzeń korytarza od sal przedszkolnych ma formę wielofunkcyjnego mebla ukrywającego w sobie miejsca do siedzenia, przechowywania, szatnię oraz duże okna, które doświetlają dodatkowo sale przedszkolne i zapewniają im drugą oś widokową - w kierunku patio. Każda sala zabaw ma także duże okna z widokiem na zieleń i oferuje możliwość bezpośredniego wyjścia z sali do otaczającego przedszkole ogrodu z placami zabaw i zadaszonymi przestrzeniami, dedykowanymi spędzaniu czasu na dworze podczas deszczu. Dzięki specjalnie zaprojektowanym meblom, wzdłuż okien w budynku można usiąść na szerokich parapetach i obserwować piękno natury.

 

Otwarty plan rzutu budynku nadaje wnętrzu uniwersalny charakter i łatwość adaptacji, w zależności od zmieniających się potrzeb społeczności przedszkolnej i organizowanych zajęć. Cały układ funkcjonalny wnętrza odnosi się bezpośrednio do przestrzeni zewnętrznych, łącząc się z nimi w całość i zapewniając przedszkolnej społeczności urozmaicone przestrzenie do zabawy, nauki i odkrywania nowo zaprojektowanych miejsc.